معرفی کتاب

مهندسی انرژی زمین گرمایی

این کتاب به چگونگی شکل‌گیری منابع انرژی زمین‌گرمایی اشاره‌کرده و اینکه در چه مکان‌هایی این منابع وجود دارند و چگونه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد می‌پردازد. همچنین چگونگی دسترسی به این منابع و کاربردهای مختلف توسعه‌یافته و نیز کاربردهای مختلفی که در آینده توسعه خواهند یافت، پرداخته است.

نام کتاب: مهندسی انرژی زمین گرمایی

مؤلفان: دكتر یونس نوراللهی و مهندس سعید محمدزاده بینا

ناشر: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات


پیشگفتار 

با افزایش جمعیت جهان و پیشرفت جوامع درحال‌توسعه تقاضای انرژی تا سال 2050 رشد دو برابری و یا حتی سه برابری را تجربه خواهد کرد. با توجه به اینکه تمام جوانب زندگی بشر امروز به انرژی وابسته هست و انرژی مهم‌ترین رکن توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع بشری تلقی می‌گردد؛ اما مصرف بی‌رویه انرژی باعث ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و بروز چالش‌هایی در محیط‌زیست می‌شود. به همین دلیل باید تمام جنبه‌های تولید و مصرف انرژی مانند بهره‌وری انرژی، کاربرد انرژی‌های پاک، چرخه جهانی کربن، منابع کربن و زیست‌توده و همچنین ارتباط آن‌ها با مسائل آب‌وهوا و منابع طبیعی در نظر گرفته شود. استفاده صحیح از منابع انرژی‌های تجدید پذیر و نوین ازجمله انرژی زمین‌گرمایی می‌تواند یکی از راه‌کارهای مهم برای حل چالش¬های اساسی پیش روی جامعه جهانی برای به دست آوردن نوعی انرژی با قابلیت اطمینان بالا از منظر سلامتی، رفاه و امنیت اجتماعی باشد.

 

این کتاب به چگونگی شکل‌گیری منابع انرژی زمین‌گرمایی اشاره‌کرده و اینکه در چه مکان‌هایی این منابع وجود دارند و چگونه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد می‌پردازد. همچنین چگونگی دسترسی به این منابع و کاربردهای مختلف توسعه‌یافته و نیز کاربردهای مختلفی که در آینده توسعه خواهند یافت، پرداخته است. در این کتاب همچنین در مورد اثرات استفاده از منابع انرژی زمین‌گرمایی بر روی محیط‌زیست مانند مدیریت سیال زمین‌گرمایی و آلودگی‌هایی که باید کنترل گردند، بحث شده است. درنهایت در فصل آخر کتاب، در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی که برای توسعه عاقلانه و صحیح این منابع باید در نظر گرفته شود پرداخته شده است.

 

مخاطبان این کتاب تمام افراد علاقه‌مند به شناخت عمیق انرژی زمین‌گرمایی و کاربردهای آن می‌باشند و می‌تواند به‌عنوان کتابی دانشگاهی برای واحدهای درسی، کتابی مرجع برای مهندسان، طراحان، برنامه ریزان و معماران و همچنین به‌عنوان منبعی برای سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران در این زمینه باشد. امید است این کتاب همه علم اندوزان را در دستیابی به این اهداف کمک نماید.

 

فهرست مطالب:

فصل اول: کلیات انرژی زمین‌گرمایی

فصل دوم: شناخت انرژی زمین‌گرمایی

فصل سوم: ترمودینامیک سیستم‌های زمین‌گرمایی

فصل چهارم: هيدرولوژي سيستم‌هاي زمین‌گرمایی

فصل پنجم: اکتشاف منابع زمین‌گرمایی

فصل ششم: ارزیابی منابع زمین‌گرمایی

فصل هفتم: حفاری چاه‌های زمین‌گرمایی

فصل هشتم: کاربردهای مستقیم حرارتی انرژی زمین گرمایی

فصل نهم: تولید برق از انرژی زمین¬گرمایی

فصل دهم: پمپ حرارتی زمین گرمایی

فصل یازدهم: اثرات زیست‌محیطی توسعه انرژی زمين گرمايي

فصل دوازدهم: اقتصاد منابع زمین‌گرمایی

 

دسترسی سریع به آخرین مطالب سایت از طریق کانال ستاد https://t.me/reicouncil

 

◀️#انرژی_زمین_گرمایی #معرفی #معرفی_کتاب

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان
//isti.ir/Zuwe